Potrebujeme sa učiť dejiny, aby sa neopakovali. S tým absolútne nesúhlasím. Prečo?
To netvrdím, ale odpoveď „prečo je to prospešné” je tiež komplexná.
Prečo?
Tak ako cestovanie rozširuje naše horizonty, štúdium dejín prehlbuje vnímanie sveta. Vďaka tomu sa u nás formujú nové neurónové siete. Nové vedomosti a zážitky pomáhajú širšie myslieť, pozerať na problémy z iného uhla a nachádzať efektívnejšie riešenia bežných aj náročných úloh.
Ako?
Čím viac vieme o svete, tým viac zisťujeme o sebe. Pomáha to rozvíjať kritické myslenie a byť odolnejší voči pseudovedeckým hlúpostiam, akých je plný internet.
S kým?
Som introvert a zaujímavosti z dejín mi pomáhajú nadviazať konverzáciu. A navyše, komunita historikov, archeológov a historických nadšencov je úžasná, ste naj ľudia :)
Cože?
Existuje zaujímavá teória o skalných maľbách, prečo praľudia začali zdobiť svoje jaskyne. Podľa niektorých antropológov za to môže nadbytočná intelektuálna energia. Rozvinuli sa tak, že potrebovali na niečo minúť svoj obrovský potenciál, a tak začali tvoriť, z čoho vzniklo umenie a náboženstvo.
Pre mňa je štúdium dejín, cestovanie a popularizácia histórie spôsob, ako využiť svoj intelektuálny potenciál. Jednoducho to nedokážem nerobiť, ináč by mi vybuchla hlava :)
Nie všetko, čo robíme, má praktický význam – to je príznak rozvinutosti spoločnosti. A podľa mňa práve to je na našom svete krásne – môžeme robiť to, čo nás baví, bez ohľadu na praktický význam. Ak vás baví cestovanie a minulosť, máme rovnakú krvnú skupinu. Budem sa snažiť rozprávať vám zaujímavosti, vysvetľovať súvislosti, aby sme spoločne rozširovali svoje horizonty.
© 2024, Pavol Croft