Kto som?Som Pavol Croft - historik na cestách. Na Slovensku som jediný historik-TikToker. O svojich dobrodružstvách píšem pre Hashtag.sk. Zúčastnil som sa archeologických výskumov v Gruzínsku. O tom vyšli články v DennikN, StartitUp a časopise Téma.
Natáčam dokumentárne filmy pre YouTube, tento rok planujem zverejniť šesť filmov.

História

Vyštudoval som históriu a dejiny umenia na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského. Dve dekády som sa venoval historickému šermu a rekonštrukcii a bol som vedúci združenia Argyll a organizátor festivalov Devín a Červený kameň.

Pred 6 rokmi sme so ženou založili značku historických šperkov Thesauri Temporum. V rámci nášho projektu som sa venoval historickému výskumu a dizajnu – ilustrácia je povinnou jazdou pre štúdium dejín umenia, takže sa stala mojím druhým oborom.

Cestovanie

V roku 2019 som sa dal na cestovateľskú dráhu. Tri roky som býval mimo Slovenska. Najprv to bola Juhovýchodná Ázia – Bali, Kuala Lumpur, Singapur, Bangkok a v roku 2020 som v Siem Reap v Kambodži strávil prvý lockdown.

Odtiaľ som sa po vyše polroku dokázal presťahovať do Atén. Potom som navštívil Krétu – mesiac som bol v Heraklione a druhý lockdown v prístavnom mestečku Chánia. Keď sa znovu dalo cestovať, išiel som na mesiac-dva do Gruzínska. Tam som sa zoznámil s archeológmi z národného múzea a neplánovane strávil 9 mesiacov, počas ktorých som sa zúčastňoval archeologických vykopávok a cestoval po Gruzínsku. Navštívil som aj Arménsko.

Teraz


Aktuálne som sa vrátil z Turecka a som na Slovensku. Budem tu dlhší čas, pretože píšem rigoróznu prácu a chodím na lekcie, aby som zlepšil svoj prejav. Pracujem na tom, aby som vedel natáčať historické dokumentárne filmy na úrovni, ako to robia Dan Jones a Lucy Worsley.

Pavol Croft - historik na cestách

Pre tých, ktorým VENI A VIDI nestačí
Máte záujem o rozhovor alebo spoluprácu? Napíšte mi!