Som Pavol Croft – historik na cestách. Na Slovensku som jediný historik-TikToker. O svojich dobrodružstvách píšem pre Hashtag.sk. Zúčastnil som sa archeologických výskumov v Gruzínsku. O tom vyšli články v DennikN, StartitUp a časopise Téma.

Vyštudoval som históriu a dejiny umenia na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského. Dve dekády som sa venoval historickému šermu a rekonštrukcii a bol som vedúci združenia Argyll a organizátor festivalov Devín a Červený kameň.

Pred 6 rokmi sme so ženou založili značku historických šperkov Thesauri Temporum. V rámci nášho projektu som sa venoval historickému výskumu a dizajnu – ilustrácia je povinnou jazdou pre štúdium dejín umenia, takže sa stala mojím druhým oborom.

V roku 2019 som sa dal na cestovateľskú dráhu. Tri roky som býval mimo Slovenska. Najprv to bola Juhovýchodná Ázia – Bali, Kuala Lumpur, Singapur, Bangkok a v roku 2020 som v Siem Reap v Kambodži strávil prvý lockdown.

Odtiaľ som sa po vyše polroku dokázal presťahovať do Atén. Potom som navštívil Krétu – mesiac som bol v Heraklione a druhý lockdown v prístavnom mestečku Chánia. Keď sa znovu dalo cestovať, išiel som na mesiac-dva do Gruzínska. Tam som sa zoznámil s archeológmi z národného múzea a neplánovane strávil 9 mesiacov, počas ktorých som sa zúčastňoval archeologických vykopávok a cestoval po Gruzínsku. Navštívil som aj Arménsko.

Living in Cambodia.Huge trees on the ruins

Z Gruzínska som išiel do Turecka, kde som strávil mesiac v Istanbule, a ďalší mesiac som sa vybral na roadtrip cez celú krajinu až k hranici so Sýriou. Navštívil som Tróju, Göbekli Tepe, Karahan Tepe a Çatalhöyük a zopakoval som cestu, po ktorej išiel Balduin – hrdina prvej krížovej výpravy a prvý kráľ Jeruzalema. Teraz o tom pripravujem dokumentárny film.

S natáčaním videí a vedením sociálnych sietí mi pomáha moja žena Irina Croft. Má vyštudovaný manažment na katedre stratégie a podnikania, už vyše dekádu pracuje ako marketingový stratég a pomáha akademikom stať sa popularizátormi vedy.

Aktuálne som na Slovensku a robím kratšie výlety po Európe. Budem tu dlhší čas, pretože píšem rigoróznu prácu a chodím na lekcie, aby som zlepšil svoj prejav. Pracujem na tom, aby som vedel natáčať historické dokumentárne filmy na úrovni, ako to robia Dan Jones a Lucy Worsley.

Pavol Croft – historik na cestách
Pre tých, ktorým VENI a VIDI nestačí

Archaeological museum in Athens, Greece