ČLÁNKY O SLOVENSKU A OKOLÍ

UHORSKO

HISTÓRIA, AKO STE JU DOTERAZ NEPOZNALI: ČO VZNIKNE SPOJENÍM KRIŽIAKOV, NORMANOV, ARPÁDOVCOV A HORNÉHO UHORSKA?



Pôvodne som začal písať o križiackych vojoch prvej a tretej krížovej výpravy prechádzajúcich cez Uhorsko a stretoch a udalostiach, ktoré sa odohrali na našom území. Ponoril som sa do štúdia historických udalostí, ako boli obliehanie hradu Mošoň križiakmi či dohoda medzi Kolomanom a Godefroyom z Bouillonu, ktoré k týmto obrovským udalostiam patria.

Avšak pri štúdiu tejto témy som natrafil na odpoveď na otázku, ktorá ma trápila už skoro 20 rokov. Objavil som svoju archu umluvy – Normanov v Uhorsku. Čítať ďalej…


RAKÚSKO

WELTMUSEUM WIEN: O ARTEFAKTOCH, KTORÉ ROZPRÁVAJÚ NIELEN SVOJ PRÍBEH, ALE AJ PRÍBEHY KULTÚR, KRÁĽOVSTIEV A NÁRODOV



Prechádzal som sa po škrípajúcich parketách viedenského Weltmuseum a rozmýšľal nad tým, čo vlastne cítim, keď vidím túto rozsiahlu etnografickú zbierku. Na jednej strane nám artefakty z Weltmusea rozprávajú neuveriteľné príbehy o dobrodružstvách. Na strane druhej, o krutosti niektorých prieskumníkov z minulosti a imperskom kolonializme. Čítať ďalej…


ČESKO

BRÁNA DO MINULOSTI: ZOBERIEME VÁS DO ČIAS VEĽKEJ MORAVY A VELIGRADU



Dnes sa prenesieme v čase do Veľkej Moravy z 9. storočia. Vydáme sa preskúmať Archeoskanzen Modrá v susedných Čechách v regióne, ktorému sa hovorí Slovácko. Skanzen tu vznikol na základe archeologických výskumov, ktoré nám odokryli záclonu času a prezradili, ako vyzeralo ranokresťanské osídlenie. Čítať ďalej…


PREŠPOROK

BRATISLAVA OČAMI GRUZÍNIEK: AKO VNÍMAJÚ SLOVENSKÚ HISTÓRIU A ČO NA NICH UROBILO NAJVÄČŠÍ DOJEM?




Koncom augusta som u nás hostil tri dámy z Gruzínska – matku Ivetu, dcéru Nucu a babičku Bellu. Keď som býval v Tbilisi, starali sa o mňa a moju manželku ako o vlastnú rodinu. Vlastne sa aj stali našou gruzínskou rodinou a bolo mi veľkým potešením ich previesť mojím rodným mestom. Čítať ďalej…


AKO ŽILI OBYČAJNÍ ĽUDIA V STREDOVEKOM PREŠPORKU? TIETO KAŽDODENNÉ AKTIVITY VÁS PREKVAPIA (ČASŤ 5.)



V minulých článkoch sme sa rozprávali o významných občanoch Prešporku – ako je richtár, o kontroverzných obyvateľoch ako je kat, ale aj o tých, čo predstavovali prešporské podsvetie. Hovorili sme aj o veľkých problémoch – ako je hygiena či záplava Dunaja. Ale ako žili obyčajní ľudia v Prešporku, akú prácu mali a čo mali na starosti?  Čítať ďalej…


POTOPY, TÚLAVÉ PSY AJ SMRAD: AKO VYZERAL ŽIVOT A PROBLÉMY V STREDOVEKOM PREŠPORKU? (ČASŤ 4.)




Stredoveký život nebol jednoduchý. S akými problémami sa stretávali Prešporčania a ako ich riešili? Čítať ďalej…


KAT V STREDOVEKOM PREŠPORKU: IŠLO O VYNIKAJÚCO PLATENÚ PRACOVNÚ POZÍCIU – ZÁUJEMCOV PRETO BOLO MNOHO (ČASŤ 3.)




Dobre zarábajúci a vážený, ale zároveň dešpektovaný spoločnosťou, nútený občas zaskakovať za bordelmamu, a dokonca podľa klebiet jej manžel… Ako vyzeral, akú musel mať povahu a aké v skutočnosti boli pracovná náplň a sociálne postavenie najkontroverznejšieho obyvateľa Prešporku – kata? Čítať ďalej…


ODVRÁTENÁ STRANA PREŠPORKU: POČULI STE UŽ O JEHO ZLOČINECKEJ HISTÓRII? (ČASŤ 2.)




Dnes vám navrhujem nahliadnuť do odvrátenej stránky života Prešporku, zoznámiť sa s jeho kriminálnymi živlami a nakuknúť do miest, ktorým sa vám vrelo odporúčam vyhnúť, ak sa náhodou prenesiete v čase do stredoveku. Čítať ďalej…


AKO SA ŽILO V STREDOVEKOM PREŠPORKU? ZAČÍTAJTE SA DO ZAUJÍMAVÝCH ZVYKLOSTÍ A FUNGOVANIA NÁŠHO HLAVNÉHO MESTA (ČASŤ 1.)




Každý vie o Bratislave aj to, že v minulosti mala veľa názvov – Istropolis, Posonium, Prešporok, Pozsony, Pressburg a niekoľko ďalších. Ale čo vieme o tom, ako toto mesto fungovalo? Týmto článkom otváram cyklus, v ktorom vás pozývam na prechádzku cez stredoveký Prešporok. Čítať ďalej…


SLOVENSKO

SLOVENSKÉ LESY SKRÝVAJÚ JEDNU VEĽKÚ ZÁHADU: SPOZNAJTE TAJOMNÚ OBEC BOJNÁ




Slovenské lesy skrývajú jednu veľkú záhadu. V pohorí Považský Inovec, schovaný pod korunami mohutných stromov, leží slovanský hradištný komplex. Bohaté a prosperujúce hradisko v stredoveku náhle zaniklo a my sa môžeme len domnievať, čo to spôsobilo, ale jasnú príčinu dodnes nevieme. Čítať ďalej…


ALCHYMISTICKÁ KNIŽNICA NA SLOVENSKU? OBJAVTE KLENOT DOLNÉHO KUBÍNA!




Čo by ste povedali na to, keby ste mali možnosť rozlúštiť tajomstvá a rébusy alchýmie? Stať sa na chvíľu bádateľom či alchymistom a študovať originálne pramene, knihy, záznamy, recepty všetkých významných alchymistov z Európy? Poviem vám, že na to nemusíte chodiť ďaleko, dokonca ani neprekročíte hranice Slovenska. Čítať ďalej…


POČULI STE UŽ O HUMANISTICKÝCH VZDELANCOCH NA SLOVENSKU? PÔSOBILI V UHORSKU A DODNES SA OD NICH MÁME ČO UČIŤ




Humanizmus a renesancia sú nám dobré známe. Ale to, že tento smer zrodil pre Európu nový typ vzdelanca a, že takýchto učencov sme mali aj v Uhorsku je pre nás tzv. Terra incognita – neprebádané územie. Čítať ďalej…